Nová sezóna Formuly 2021

Nová sezóna Formuly 202128. marca 2021v Bahrajne odštartovala nová sezóna Formuly 1, v poradí ide o 71 ročník. Prevratné historické zmeny pravidiel, ktoré mala priniesť sezóna v roku 2021 sa odsúvajú opäť o ďalší rok(možno aj dva) a Lewis Hamilton má tento krát veľkú šancu na to, aby prekonal rekord majstrovských titulov Michaela Schumachera. Kalendár F1 sa už viac krát menil a budeme si skrátka musieť zvyknúť, že pre problémy s pandémiou Covid-19 a kvôli pandemickým opatreniam sa bude meniť aj tohtoročná sezóna F1 2021.

F1 2021 podľa nových pravidiel

Pravidlá F1 prešli len minimálnymi premenami a preto nie je možné predvídať veľké zmeny v postavení jednotlivých tímov. Zatiaľ vieme jedine predpovedať, že rozloženie síl bude viac-menej rovnaké ako počas sezóny v minulom roku. O titul by mali s najväčšou pravdepodobnosťou bojovať tímy Mercedes a RedBull. Podľa informácií zo zákulisia Ferrari v minulej sezóne nemohlo používať výkon svojho motora na sto percent. To všetko ako trest od FIA za využívanie šedej zóny v predpisoch ešte z roku 2019 (Ferrari sa najskôr vyhlo pravidlu o maximálnom prietoku paliva). Toho roku však motor Ferrari prerobilo a mohlo by tak prísť k zlepšeniu so svojim novým motorom, ktorého potenciál bude môcť využiť naplno. Budeme určite svedkami, či sa Ferrari podarí dostať aspoň na čelo skupiny

Kurzy na umiestnenie pilotov a jednotlivých tímov

Podľa kurzov pred sezónou bolfavorit na titul v sezóne 2021 jasný – Lewis Hamilton s kurzom 1.37. Ak porovnáme kurz s minulým rokom, kedy bola hodnota kurzu na jeho víťazstvo 1.45 bol podľa stávkových kancelárií Hamilton oveľa väčším favoritom ako v minuloročnej sezóne. Ide o skutočnú superstár motorsportu a 6-násobného šampióna F1. Lewis Hamilton si víťazstvom na VC Turecka, predčasne zabezpečil siedmy titul majstra sveta vo F1 a vyrovnal rekord Michaela Schumachera v počte titulov. Každopádne pozoruhodným bude aj súboj v tíme RedBull, kde sa k Maxovi Verstappenovi pripojí zbehlý SergioPérez. Pre Péreza to bude obrovská šanca ukázať napokon svoju kapacitu v TOP tíme, no Max Verstappen pravda určite nebude ľahkým súperom. Max Verstappen je momentálne na čele tabuľky v stávkových kanceláriách a bojuje o prvú pozíciu so značným náskokom pred Hmiltonom.

Syn sedemnásobného majstra sveta Formuly 1 Michaela Schumachera Mick, debutoval v novej sezóne F1 za americkú stajňu Haas. 21-ročný Schumacher jr. je členom juniorskej akadémie Ferrari a talianska automobilka dodáva stajniam Alfa Romeo a Haas motory.

Aktuálne kurzy na celkové víťazstvo v roku 2021 – jazdci

PILOT

Víťaz áno

Víťaz nie

Max Verstappen

1.50

2.38

Lewis Hamilton

2.45

1.47

SergioPérez

80.00

ValtteriBottas

200.00

Tak ako u jednotlivcov aj v kategórii tímov bol podľa kurzov stávkových spoločností jasným favoritom tím Mercedesu s kurzom 1.30. Moctímu Mercedesu je vskutku naozaj značná na základe svojho finančného a personálneho. No tím RedBull na čele s Maxom Verstappenom sa značne doťahuje na silu tohto tímu.

Aktuálne kurzy na celkové víťazstvo v roku 2021 – tímy

TÍM

Víťaz áno

Víťaz nie

RedBull

1.40

2.68

Mercedes

2.70

1.40

Ferrari

200.00

McLaren

300.00

Kalendár F1 2021

Kalendár F1 2021V roku 2021 uvidíme až 23 veľkých cien, čo podľa historických záznamov znamená, že ešte nikdy doteraz nebol kalendár Formuly 1 tak silno nabitý, ako v tomto roku. Motory monopostov sa naštartovali 28. marca a sezóna vyvrcholí posledný decembrový víkend. Zároveň nás tento rok čakajú aj dve nové veľké ceny–Veľká cena Saudskej Arábie a Veľká cena Holandska. Práve druhá spomenutá cena je späť po vyše 30 rokoch a s prerobenou traťou v Zandvoorte (naposledy v roku 1985). Na okruhu sú až dve klopené zákruty, pričom posledná bude mať sklon až 32 %! Veľká cena Saudskej Arábie sa bude konať v meste Jeddah priamo na pobreží Červeného mora a súťažiť sa bude v noci pod umelým osvetlením. Predstavenie trate na Veľkej cene Saudskej Arábie sme spoznali 18. marca. Nový okruh projektovala známa spoločnosť Hermana Tilkeho. Na YouTube si však video s novým okruhom vyslúžilo veľa odmietavých reakcií – ide o typický Tilkeho okruh a je potrebné konštatovať, že veľa príležitostí na predbiehanie na tomto okruhu asi nebude. Či sa dočkáme pútavej veľkej ceny alebo nudného krúženia uvidíme už v decembri tohto roka, kedy sa bude konať svetová premiéra Veľká cena Saudskej Arábie.

Okrem dvoch úplne nových tratí uvidíme F1 opakovane na legendárnych okruhoch pri VC Monaka, VC Japonska ale i v Azerbajdžane, USA alebo Singapure. Čaká sa stále na termín VC Číny, ktorá požiadala o presunutie. V tohtoročnom kalendári bude pokračovať aj VC Emilia-Romagna, ktorú sme mali možnosť vidieť v minulom ročníku. Pre pandemické opatrenia sa zrušila VC Kanady. Namiesto nej sa mala tento rok konať VC Turecka, no ani tam nie je situácia priaznivá, tak z kalendára F1 vypadla a namiesto nej sa bude konať závod v Rakúsku. VC Singapurusa kvôli pandémii nebude jazdiť ani tento rok. Závod ktorý sa mal uskutočniť začiatkom októbra tak zrušili a namiesto neho by sme mohli vidieť druhé preteky v Austine. Predbežný kalendár F1, má naplánovaných zatiaľ 23 závodov a zrušenými pretekmi je VC Vietnamu, ktorá sa v tejto sezóne neuskutoční z politických dôvodov.

DÁTUM – PRETEKY – OKRUH – VÍŤAZ

28.3.2021

VC Bahrajnu – Sakhir

Lewis Hamilton (Mercedes)

18.4.2021

VC Emilia-Romagna – Imola

Max Verstappen (RedBull)

2.5.2021

VC Portugalska – Portimao

Lewis Hamilton (Mercedes)

9.5.2021

VC Španielska – Barcelona

Lewis Hamilton (Mercedes)

23.5.2021

VC Monaka – Monaco

Max Verstappem (RedBull)

6.6.2021

VC Azerbajdžanu – Baku

SergioPerez (RedBull)

20.6.2021

VC Francúzska – LeCastellet

Max Verstappen (RedBull)

27.6.2021

VC Rakúska – Spielberg

Max Verstappen (RedBull)

4.7.2021

VC Rakúska II – Spielberg

18.7.2021

VC Veľkej Británie – Silverstone

1.8.2021

VC Maďarska – Budapest

29.8.2021

VC Belgicka – Spa

5.9.2021

VC Holandska – Zandvoort

12.9.2021

VC Talianska – Monza

26.9.2021

VC Ruska – Sochi

10.10.2021

VC Japonska – Suzuka

24.10.2021

VC USA – Austin

31.10.2021

VC Mexika – Mexico City

7.11.2021

VC Brazílie – Sao Paulo

21.11.2021

VC Austrálie – Melbourne

5.12.2021

VC Saudskej Arábie – Jeddah

12.12.2021

VC AbuDhabi – AbuDhabi

Formula 1 2021 kde sledovať

Priame prenosy Formuly 1 aj v tejto sezóne 2021 môžete tradične sledovať na športových kanáloch Sport1 a Sport2, kde si budete môcť počas preteku prepínať medzi českým a slovenským komentárom. Na hlavnom webe F1 môžete pozerať prenosy, alebo stiahnuť si F1 app do vášho mobilného zariadenia. Nezabudnite sledovať aj ďalšie oficiálne kanály a sociálne siete F1, ktoré ponúkajú svojim fanúšikom bohatý a zaujímavý obsah. Konečne nové vedenie F1 pochopilo, že ignorovanie internetu a sociálnych sietí by bolo veľkou chybou.

Novinky vo svete Formuly 1

Vedenie Formula 1 odsúhlasilo šprintérsku kvalifikáciu, ktorú uvidíme v troch veľkých cenách v tejto sezóne F1. Šprintérska kvalifikácia nebude rozhodovať iba o pole position, ale budú sa v nej udeľovať body do celkového poradia. Víťaz šprintu získava tri body, druhý v poradí dva a tretí bod. Tento formát kvalifikácie by sme mali vidieť na dvoch európskych VC a jednu mimo Európy.

V novej sezóne prišla ďalšia výrazná zmena, ktorou je finančný strop pre jednotlivé tímy. Tímy F1 sa dohodli, že budú používať svoj šasi (podvozok) z roku 2020 aj v tomto roku. Malo by to pomôcť finančne najmä tímom, ktoré sú zasiahnuté oneskorením začiatku tejto sezóny 2020, čo malo nemalý dopad na ich príjem. Vzhľadom na momentálne nestabilnú finančnú situáciu, ktorú pandémia vyvolala, sa diskutuje aj o možnom zmrazení ďalších komponentov na monopostoch. Tímy budú teoreticky povinné vyvíjať svoje vozidlá, podľa nových predpisov a v rámci stanoveného rozpočtu.

Ďalšia zmena nastala po úprave pravidiel týkajúcich sa flexibilnosti zadných krídel a natlakovania pneumatík, prišlo F1 s umelým spomalením zastávky v boxoch. Je očividné, že ak ide o novinku v súvislosti so zastávkami v boxoch, musí byť presne zameraná proti RedBullu. Práve tento tím je totiž najrýchlejší a pitstopy miestami dokonca zvláda aj pod dve sekundy. Kompetentný si myslia, že to nie je možné, pretože fyzické limity človeka by nedovolili to stihnúť do dvoch sekúnd a držať sa pritom stanovených pravidiel. Od Veľkej ceny Maďarska začiatkom augusta, vstúpi do platnosti nová technická direktíva TD22A. Jej cieľom je zabrániť tomu, aby tímy ukončenie jednotlivých krokov zastávky v boxoch nejakým spôsobom predpovedali.

FAQ

Čo musím urobiť, aby som mohol staviť na formulu?

K dispozícii je hneď viacero typov stávok ako napríklad, ktorý z pilotov sa stane celkovým víťazom, na ktorej pozícii sa daný pilot umiestni, alebo head-to-head stávky, kedy si z dvoch daných jazdcov vyberiete jedného, ktorý sa musí umiestniť lepšie ako ten druhý. Mimo iné si môžete staviť aj na to, kto získa pole position alebo na to, koľko jazdcov sa klasifikuje do vybranej Veľkej ceny.

A ako prebieha samotné uzatváranie stávok na Formulu 1?

Uzatváranie stávok na F1 je v princípe rovnaké ako na akýkoľvek iný šport. Musíte si na stránke danej stávkovej kancelárie vybrať F1, následne si musíte vybrať udalosť, na ktorú chcete uzavrieť stávku a nakoniec aj konkrétnu stávkovú príležitosť, následne zvolíte sumu, ktorú chcete do daného tipu vložiť.

Aké podujatia spojené s F1 sa tešia medzi tipérmi najväčšej popularite?

Je samozrejmé, že najpopulárnejšie sú závody F1, ktoré sú všade na svete tými úplne najvyhľadávanejšími. Za najpopulárnejšie teda môžeme označiť celkovo všetky Veľké ceny F1, ktoré sa v rámci sezóny uskutočnia.

Kedy môžem vytvoriť tiket na udalosť F1?

Na preteky Formuly 1 si môžete staviť prakticky hocikedy, no ak chcete uzatvárať live stávky, je zrejmé, že tak musíte urobiť v priebehu vybraného preteku.

SÚVISIACE ČLÁNKY