Stávkový systém Fibonacci

Stávkový systém FibonacciStávkovanie na športové zápasy je pre niekoho len občasná zábavka, no pre iných je to spôsob ako zarobiť veľký balík finančných prostriedkov. Druhá skupina hráčov teda musí mať dopredu stanovenú stratégiu, ktorú poctivo dodržiavajú. Alternatív je viacero, a tak si každý hráč môže vybrať tú, ktorá mu najviac vyhovuje. Každý, kto tipuje profesionálne vie, že aj maličkosti dokážu z dlhodobého hľadiska robiť zázraky. A či už ide o mierne vyššie kurzy, alebo aby ste zo svojho rozpočtu mohli podať väčšie stávky, veľmi významný je faktor sebakontroly a chladného myslenia, ktorý môže pri použití správnej stratégie pomáha skutočne badateľným výsledkom. Väčšina nováčikov v športovom stávkovaní bez rozmyslenia vsadí čiastku na zápas, tím alebo športovca len v dôsledku svojho inštinktu, oddaní nadšenci športového stávkovania sa stále budú držať systému, ktorý určuje nielen to, na čo si podajú tiket, ale aj to, koľko peňazí vložia do stávky.

Fibonacciho systém je skôr viditeľný na rulete, no dá sa uplatniť aj pre športové stávky. Pre tých, ktorí by pri stávkovaní radšej riskovali je to určite ten správny výber. Jedna z najznámejších stávkarských stratégií je bez pochyby tá Fibonacciho stratégia. Jej zásada je založená na postupnom navyšovaní vášho vkladu, ak vám úvodné dva tipy neprinesú výhru. Zvyšovanie sa uskutočňuje podľa matematickej postupnosti súčtu dvoch predošlých čísiel. Nižšie si to podrobnejšie vysvetlíme.

Princíp stávkarskej Fibonacciho stratégie

Ak ste prvé dva tikety neúspešne vsadili v hodnote 5 EUR, ten tretí tiket budete musieť podať za 10 EUR. Ide o priekopnícky systém športového tipovania a je založený na Fibonacciho rade čísel (ďalšie číslo v rade je vždy súčtom dvoch predchádzajúcich čísel – 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, atď.) Tieto čísla fungujú všade, ako vo vesmíre, tak aj v tipovaní. Podstatné je uvedomiť si, že ak vám prvý tip nevyjde, musíte v hre pokračovať a podľa zvolenej Fibonnaciho stratégie zaradom zvyšovať vklad. Základňou je postupné zvyšovanie stávok práve podľa tohto systému (rady čísel). Treba dodať, že sa vo väčšine prípadov odporúča podať stávku na remízu a kurz stávky musí byť minimálne v hodnote 2,5. Aj preto sa Fibonacciho stratégia využíva napríklad pri stávkach na futbalové či hokejové remízy. Predpokladá sa, že stávkové kancelárie ťažko predpovedajú remízu. Fibonacciho postupnosť nám teda dáva adekvátne dobrý a matematicky overený stávkový systém, ktorý je možné využiť v praxi. Táto stratégia má mnoho stúpencov a obľúbencov. Je nutné dohrať túto hru až do konca, teda pokiaľ vám konečne stávka vyjde. Výhra nám pri tomto systéme stále pokryje predchádzajúce stávky. Ale aj pri tejto stratégii si treba dávať pozor. Stávkujúcim, ktorí majú k dispozícii iba malý a obmedzený rozpočet sa tento systém veľmi neodporúča.

Podáme svoju prvú stávku v hodnote 1 euro. Ak vyhráme, máme zisk 1 euro a začíname od znova. Ak prehráme ďalšiu stávku za 1 euro, zapíšeme si prvé číslo rady (našu stávku, teda 1). Pri každej prehre dopisujeme číslo Fibonacciho systému a ďalšiu stávku podáme vo výške nasledujúceho čísla postupnosti. Pri výhre škrtneme posledné 2 čísla zo zapísanej postupnosti. Sériu končíme vo chvíli, keď vyškrtáme všetky čísla postupnosti. Podľa systému Fibonacci po prehraní stávky by hodnota nasledujúcej mala byť zvýšil tak, aby zodpovedal súčtu predchádzajúcich dvoch. Ak podáte víťaznú stávku, mali by ste sa vrátiť o jednu úroveň naspäť a po dvoch výhrach v rade sa vrátiť na počiatočný kurz. Stratégia Fibonacci je o niečo menej riskantná ako systém Martingale, pretože tarify po neúspešných stávkach, hlavne na začiatku, nerastú tak rýchlo. Vďaka tomu môže hráč pri rovnakom rozpočte uzatvárať omnoho viac stávok. Fibonacciho stratégia nie je u nás príliš populárna. Viac sa využíva pri rulete a príbuzných hazardných hrách, no ale aj tak ju možno aplikovať aj pri tipovaní na hokejové či futbalové stretnutia. Ak si zvolíte vložiť svoj úspech práve do tejto stávkarskej taktiky, radíme vám zvoliť si jeden športový klub, na ktorý budete stále podávať svoje tipy.

Fibonacciho systém rulety

Zvolíte si farbu na ktorú podáte svoj tip. Odteraz môžete staviť iba na túto jednu farbu. Výšku stávky teda zvolíte podľa Fibonacciho rady postupnosti. Na prvý raz stavíte 1 euro. Ak prehráte, sumu ktorú ste prehrali, zapíšete na koniec číselného radu. Ďalšie kolo stavíte znova 1 euro (ide o súčet 1+0). Ak prehráte, číslo zapíšete a v nasledujúcom kole stavíte 2 eurá. Ak opäť prehráte, znovu zapíšete prehratú sumu na koniec radu čísel. Ten bude vyzerať nasledovne 1+1+2. Preto v ďalšom kole stavíte 3 eurá. Ak ste znova nevyhrali váš rad čísel je teraz 1+1+2+3. Opäť teda navýšite stávku podľa číselného radu na 5 eur. Váš rad teraz bude 1+1+2+3+5. Takto pokračujete stále ďalej v číselnom rade. Je to nenáročné a človek sa do toho vie dostať pomerne rýchlo. Jestvujú aj rôznorodé variácie tejto stratégie, z nich možno najznámejšia je Fibonacciho postupnosť na tri tucty, túto stratégiu však vedia kasína zneutralizovať svojimi opatreniami risk manažmentu, a preto je čoraz ťažšie ju reálne používať.

Má táto stratégia aj nevýhody?

Samozrejme, Fibonnaciho stratégia má svoje úskalia. Ide o konzervatívnu stratégiu a z toho pramenia určité nevýhody. 1 výhra vám vždy vráti 2 prehry, čo znamená , že z dlhodobého hľadiska budete v pluse iba vtedy ak vyhráte vo viac ako 33 % prípadov. Ak sa navyše stratíte v striedaní sa výhier a prehier, môže sa stať táto stratégia nekonečnou. Problémy tiež môže spôsobiť obmedzenie výšky stávky (napr. pri rulete). Po viacerých prehrách (10 a viac), ktoré ani nemusia ísť v rade za sebou, už budete musieť hrať zo svojho rozpočtu len vysoké stávky a to vám málokde dovolia. Aj keď sa vám nedarí, musíte v hre pokračovať pokiaľ nevyhráte. Narastaním výšky vkladu vložíte do hry viac peňazí, ale keď váš tiket na remízu sa konečne podarí, všetky predchádzajúce nevýherné tikety sa vám s nie veľkým ziskom vrátia. Je to predovšetkým náročne na trpezlivosť a museli by ste mať naozaj veľkú smolu, aby váš zvolený tím neskončil zápas remízou napríklad 10 krát po sebe. Fibonacciho stratégia je teda určená pre sporivých hráčov, ktorí obľubujú pomalšiu hru. Pre dynamických hráčov je príliš pomalá. Pozitívom je fakt, že pri správnom používaní má hráč plnú kontrolu nad svojimi peniazmi.

SÚVISIACE ČLÁNKY