Tipovacia stratégia value betting – hľadajte hodnotný kurz

Tipovacia stratégia value betting – hľadajte hodnotný kurzPokiaľ ste sa rozhodli vstúpiť do sveta stávkovania, otvorí sa vám ohromný svet plný športových udlostí, kurzov, čísel a pravdepodobností. Ak v ňom chcete byť úspešný a nadobudnúť nejaké peniaze, je žiadané, aby ste zabehnutým systémom porozumeli. Jedna cesta k úspechu môže viesť so stratégiou value betting. Je to stávka na príležitosť, ktorá má pre vás hodnotu. Hovoríme o dlhodobo udržateľnej investícii do tipovania. Value betting je skrátka tipovanie na hodnotné kurzy. To predstavuje situáciu, že ak vy z vašej vlastnej praxe spoznáte, že kurz, ktorý ponúka stávková kancelária je objektívne vyšší, ako kurz, ktorý odhadujete vy na danú udalosť, vtedy stávkujete na hodnotu.

Určte si vašu hodnotu

Kľúčovým bodom systému stávky na hodnotu je istá hranica, ktorú si sami zvolíte. Jedná sa o číslo, ktoré bude odlišovať, či sa vám oplatí staviť alebo nie, na danú príležitosť. Dobré nastavenie dôležitej hranice by malo mať základ z celkovej orientácie v športovom živote a tiež z rozboru zápasu, ktorú si spravíte na vybrané športové stretnutie. Následne váš odhad viete porovnať s tým, ktorý predložili bookmakeri stávkovej spoločnosti v podobe kurzu na vybranú udalosť. Ak postrehnete, že prognóza špecialistov spoločnosti ponúka väčší kurz ako je ten váš, tak ste narazili na hodnotnú stávku. Ak bude situácia naopak, na túto príležitosť by ste rozhodne nemali stávkovať, pretože je tento kurz z vášej pozície podhodnotený.

Matematická ukážka určenia hodnoty

Matematická ukážka určenia hodnotyPríklad si predstavíme na hodnote kurzu 1,80. Ten pozná väčšina tipérov ako prejav šance v pomere 50:50. Keby váš limit bol stanovený na hodnotu 1,65, tak kurz stávkovej spoločnosti je pre vás hodný podania na tiket. Ako najsprávnejšie ohodnotiť vašu hranicu? Skúsení hráči dokážu urobiť správny odhad aj na základe svojej praxe a skúseností. Nováčikovia môžu použiť vzorce, na základe ktorých si vykalkulujú pre nich ideálny kurz. Na začiatku je nutné vychádzať z vami určenej pravdepodobnosti. Tú odhadnete z informácii, ktoré máte k danému zápasu. Nato túto hodnotu umiestnite do vzorca: Výpočet kurzu = 100 ÷ vaša pravdepodobnosť

Príklad: Valencia hrá s Realom Madrid. Na Valenciu je vypísaný kurz 1,4, teda má 71,4% pravdepodobnosť na výhru (1,4/1 x 100). Zbehlý tipér odhaduje pravdepodobnosť výhry Valencie na 75%, teda podľa mňa by mal byť kurz vypísaný na 1,33 (100/75). Tu presne vidíme value (hodnotu) v základnom príklade, kurz vypísaný na Valenciu je vyšší ako ten, ktorý odhadujeme my. Teda uskutočníme vklad a z dlhodobého hľadiska sme určite v profite a je jedno, ako skončí táto konkrétna športová udalosť.

Štatisticky je to jedno z jediného triviálneho dôvodu. 75% pravdepodobnosť výhry vyjadruje, že 75-krát zo 100 takýchto uzatvorených udalostí táto dopadne víťazne. Podľa stávkovej kancelárie táto udalosť vyhrá iba 71,4-krát zo 100. No a tam je skrytá vaša hodnota, až štyri udalosti v tomto pláne budú výherné, jedine pre váš výnos a zisk, dlhodobo a štatisticky vyhrávate. Preto je jedno, ako dopadne jeden zápas z tohto štatistického súboru. Ak sme v stanovení pravdepodobnosti naozaj dobrí a vieme správne odhadnúť ako by mala udalosť skončiť a s akou pravdepodobnosťou, dlhodobo sme určite v pluse pretože porážame štatistiku. Stávkové spoločnosti si stále nechávajú rezervu na zisk a preto vypisujú kurzy, ktoré sú nižšie ako je nimi vypočítaná pravdepodobnosť výhry tej istej udalosti. Ak odhadneme, že ten kurz je vyšší ako by mal byť, stávkujeme na hodnotu. Prirodzene, vždy musíme využiť dostupný nástroj, ktorý porovnáva kurzy jednotlivých stávkových kancelárií a vybrať ten úplne najvyšší kurz. Aj stotiny kurzu môžu byť rozhodujúce o dlhodobých percentách zhodnotenia.

Ak potrebujete vedieť akú pravdepodobnosť víťazstva má vybraná športová príležitosť podľa vypísaného kurzu, tak si pomôžte nasledovným vzorcom.

Výpočet pravdepodobnosti = (1 ÷ kurz stávkovej kancelárie) × 100

V príklade s rovnakými číslami: (1 ÷ 1,4) × 100 = 71,4%

Ako fungujú čísla v praxi

Keďže už viete ako si vypočítať hodnotu vašej hranice pre stávku na hodnotu, smiete celú túto stratégiu preniesť do praxe. Pri tipovaní významných majstrovstiev sa nestáva až tak často, že by sa váš odhad pravdepodobnosti ostro líšil od prognózy stávkových spoločností. Pravdaže sk nebudete mať protichodný názor a nebudete veriť viac outsiderovi. Stretnutia vyberaných športov niekedy detailne analyzuje niekoľko kancelárií súčasne. Aj preto môže byť ich odhad vysoko spoľahlivý. Ak aj vaša mienka bude objektívna, tak sa vo väčšine prípadov môžete zhodovať. Poprípade, môžu byť vaše odhady na výšku kurzu veľmi príbuzné. Kurzy na favorita zápasu však môžu byť mnohokrát podhodnotené, preto sa vám nie veľmi oplatia.

Iné to ale bude pri zápasoch v nižších súťažiach. V úvode sme poukázali na obrovské množstvo športových stretnutí. Stávkové spoločnosti môžu v mimoriadnych prípadoch ponúkať zápasy až štvrtej najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku. A to hovoríme o amatérskom a nie profesionálnom športe. Tieto zápasy nemusia mať stávkové kancelárie až tak podrobne zanalyzované, čo môže byť pre vás značná výhoda. Ak sa rozhodnete urobiť prieskum súťaží na nižšej úrovni, môžu byť vaše odhady oveľa viacej odlišnejšie ako predpovede odborníkov. Tieto zápasy by tak mali patriť na vaše tikety. Ponúkajú vyššiu mieru úspechu, ale len z vášho subjektívneho pohľadu.

Výška hodnotovej stávky

Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššia hodnota kurzu, tým väčší vklad by ste mali na túto stávku podať. Lenže, toto pravidlo platí len do istej výšky kurzu. Vyššie vklady radíme urobiť do hodnoty kurzov 2,50 až 3,00. Tieto čísla totiž značia pravdepodobnosť víťazstva v hodnote 33 až 40%. Vyššie kurzy už poukazujú na skutočného outsidera zápasu, a jeho úspech býva skôr zriedkavosťou, ale aj to sa môže stať, v športe je to nevyspytateľné. Vyšší vklad viete urobiť aj pri nízkych kurzoch, napríklad pod hodnotou kurzu 1,40. V takejto možnosti ho prakticky aj potrebujete. Zaručene nepotrebujete vyhrať len pár drobných centov. Hodnotovú stávku vytvárate na základe vlastného úsudku a s výškou vkladu na stávku je to totožné. Uviedli sme pre vás zopár pravidiel, ktoré sú v stávkovom odvetví dobre známe. Ako si ich privlastníte a či sa s nimi stotožníte, necháme len na vás. Podstatným činiteľom pri stávkovaní je každopádne trpezlivosť. Tú jednoducho musíte mať pre dosiahnutie úspechu. Keď patríte k menej skúseným stávkarom, tak chvíľku bude trvať, kým si všetko správne nacvičíte a získate svoj vlastný odhad. Tak sa pre vás stane stávkovanie ešte väčšou zábavou.

SÚVISIACE ČLÁNKY