Ako stávkovať na futbal?

Ako stávkovať na futbal?Futbal je svetovo najstávkovanejší šport. Je tomu tak z mnohých dôvodov. Hráva sa po celom svete, každý obdobie v roku. Je veľmi sledovaný a denne sú po svete stovky zápasov, na ktoré je možné si vsadiť. Preto pokiaľ ešte len začínate zo stávkovaním alebo už stávkujete nejakú chvíľu je možné, že chcete stávkovať práve na futbal. O tom ako začať, aké typy stávok môžete využiť a aj o tom ako môžete zvýšiť svoje šance na úspech pri stávkovaní na futbal sa dočítate práve tu.

Ako začať

V úplne prvom rade je potrebné aby ste si založili účet v nejakej stávkovej kancelárií alebo prípadne iného bookmakera. S výberom si dajte naozaj záležať, pretože tento výber do veľkej miery ovplyvňuje vaše možnosti stávkovania. Niektoré stávkové kancelárie majú lepšie kurzy alebo viac stávkových možností. Na mnohých stránkach nájdete recenzie na stávkové kancelárie, s ktorých si môžete potom vybrať právu tú, ktorá najviac vyhovuje vašim preferenciám. Pokiaľ máte obľúbený druh stávky, uistite sa, že práve tú tam majú. To môžete urobiť už priamo na stránke bookmakera.

Po úspešnom výbere bookmakera a následnom prihlásení je potrebné aby ste vložili na váš účet peniaze. Predtým sa však oboznámte s pravidlami zodpovedného hrania. Tieto pravidlá majú zabrániť tomu, aby ste stávkovaniu prepadli a nevedeli prestať alebo prišli o veľké obnosy peňazí. Tieto sú jedny z najdôležitejších: Stávkovanie vnímajte ako formu zábavy a nie spôsob ako prísť k zárobku; Nikdy nevsádzajte viac peňazí ako si môžete dovoliť stratiť; Pokiaľ sa u vás objavia hocijaké prejavy závislosti, dajte si od stávkovania pauzu a prípadne vyhľadajte odbornú pomoc. Hoci existujú ľudia, ktorí stávkujú profesionálne ako formu zárobku, cesta k tomuto povolaniu je náročná, plná prehier a vyžaduje plný úväzok.

Keď si na váš účet vložíte peniaze, prípadne plánujete využiť stávky v kamenných prevádzkach, môžete začať stávkovať. V začiatkoch je však dobré ísť do známych vôd. Stávkujte teda na ligy a zápasy, o ktorých máte nejaké informácie. Stávkujte na ligu, ktorú pravidelne alebo aspoň čiastočne sledujete a vyznáte sa. Bez informácií vopred viete len ťažko určiť, či má stávka nejakú hodnotu.

Ako sa z toho vymotať

Účet založený, peniaze vložené, vybratá aj liga alebo zápas, lenže ktorý druh stávky využiť? Pokiaľ ste nováčik, obrovské množstvo možností a čísel, ktoré vám nič nehovoria môže byť veľmi prekvapivé. V tejto časti vám poskytneme návod ako sa z tohto bludiska vymotať.

Kurzy

Ako sa z toho vymotaťV prvom rade musíte rozumieť, čo znamenajú jednotlivé kurzy. V jednoduchosti veľkosť kurzu je pravdepodobnosť výhry. Zväčša poznáme túto pravdepodobnosť pod percentami, no kurzy majú svoje opodstatnenie. Kurz je totiž násobkom vašej výhry. Pokiaľ teda vložíte euro na stávku s kurzom 1,5, ak vyhrá získate 1,50 €. Prepočet z percent na kurzy a naopak je celkom jednoduchý. Pokiaľ chceme získať kurz vydelíme 100% pravdepodobnosťou, že nastane chcený výsledok. Ak je šanca, že vyhrá Chelsea 80%, kurz na ňu by bol 100%/80% = 1,25. A naopak, keď chceme zistiť akú pravdepodobnosť predstavuje kurz, vydelíme 100% daným kurzom. Na výhru Chelsea je teraz kurz 1,6, vydelíme preto 100%/1,6 = 62,5%. To je pravdepodobnosť, že vyhrá Chelsea.

Jednoduché typy stávok

Možností typovania na futbal je naozaj neúrekom. Začneme tými najčastejšími a zároveň najjednoduchšími a postupne prejdeme na tie zložité tipy stávok.

Absolútne najčastejšími a najjednoduchšími sú typy stávok 1×2. Tieto čísla znamenajú výhra remíza výhra. 1 je výhra domáceho tímu, x je remíza a 2 výhra tímu hostí. Z týchto troch možností, si môžete vybrať a tipujete tak konečný výsledok zápasu. Pre predstavu, keby proti sebe hrali Slovan Bratislava proti MŠK Žilina, 1 by znamenala výhru Slovanu, x remízu a 2 výhru Žiliny. Dá sa tipnúť aj na mierne zložitejšiu variantu a to dvojitú šancu alebo double chance, kde tipujete rovno dva výsledky. 1X, 12 alebo X2 (X sa niekedy označuje aj ako 0). 1X znamená, že vaša stávka bude úspešná, pokiaľ vyhrá domáci tím alebo bude remíza. 12 bude úspešná, ak zápas neskončí remízou. A stávka X2 teda bude úspešná, pokiaľ nevyhrá domáci tím. Na tieto tipy stávok sú prirodzene menšie kurzy ako na samostatné výsledky.

K týmto typom stávky existuje ešte alternatíva takzvaná Draw no bet. Pri tomto type stávky tipujete na výhercu zápasu, no pokiaľ nastane remíza, získate naspäť váš vklad. Je to menej riziková verzia stávky ako tipovanie iba na víťaza, ale menej zisková ako double chance pri remíze.

Druhým častým typom stávky je nad pod (over under) Pri tomto type stávky tipujete počet strelených gólov v danom zápase. Tieto stávky bývajú označené ako napríklad -2.5, +3.5, +0.5 a podobne. Mínus pred číslom znamená, že padne menej ako dané číslo a plus viac a dané číslo. Čísla sú preto .5 aby sa predošlo nedorozumeniu. Pokiaľ máte stávku +2.5 musí padnúť aspoň 3 góly za zápas, aby bola stávka víťazná. Tento tip stávky je možné urobiť na celý zápas, a teda sa góly oboch tímov zrátavajú alebo na samotné tímy.

Zložitejšie typy stávok

Medzi tie zložitejšie stávky na výsledok zápasu patria hendikepy. Hendikep je tip stávky, kde jednému z tímov dáte teoretický náskok v určitom počte gólov. Existujú dve kategórie, ktoré sa ďalej rozvrstvujú. Ázijský hendikep a európsky hendikep. Európsky hendikep je ten jednoduchší, preto začneme ním.

V európskom hendikepe rozoznávame mínus a plus, kde mínus znamená, že tím je v nevýhode a plus dávame tím do výhody o určitý počet gólov. Predstavte si, že chcete tipovať na zápas Realu Madrid a FC Barcelona. Rozhodnete sa podať na hendikep stávku -1 na Real Madrid. Znamená to, že Madrid pre vašu stávku prakticky začína v mínus jednom góle. Na to aby vaša stávka bola úspešná musí Real vyhrať aspoň s rozdielom dvoch gólov. Tím, na ktorý stavíte musí vyhrať a vy už len určíte s akým rozdielom. V tomto prípade by výsledok 1:0 pre Real znamenal prehratú stávku, ale taktiež keby ste stavili +1 na Barcelonu. Toto však neplatí v alternatívnej verzii stávky -1 remíza alebo +1 remíza, kde by tento stav znamenal pre vás výhru v oboch prípadoch.

Ázijský hendikep je trošku zložitejší a existujú až tri rôzne podkategórie: full line, half line a quater line. Full line je veľmi podobný tomu európskemu, s tým rozdielom, že keď nastane remíza (aj s hendikepom) vráti sa vám vklad. Takáto stávka sa niekedy označuje ako void stávka. Half line je funguje podobne ako pri tipovaní počtu gólov. Pokiaľ ste nad hendikepom vyhrávate a pokiaľ pod, tak nie. V prípade hendikepu +2.5 na domáci tím, musia domáci vyhrať aspoň s rozdielom troch gólov, aby bola vaša stávka víťazná. Najzložitejší je tip quater line, ten však nenájdete veľmi často v slovenských stávkových kanceláriách. Tento druh stávky rozdelí váš vklad medzi full line ázijsky hendiikep a half line ázijský hendikep. To znamená, že pre polku vašej stávky platia pravidlá full line a pre druhú polku pravidlá half line.

Medzi zložitejšie typy stávok platia aj bet buildery. V bet builderi môžete dať viaceré výsledky jedného zápasu do jednej stávky (nielen výsledky zápasu, ale aj napríklad polčasy alebo konkrétny strelci).

Iné druhy stávok

Existuje ešte mnoho iných druhov stávok, ktoré je možné podať na futbal a nie je možné zmestiť všetky do tohto článku. Časté druhy stávok sú taktiež stávky na skóre po prvom a druhom polčase, konkrétny strelci gólov, počet rohov a ofsajdov alebo počet žltých kariet. Medzi tie špeciálnejšie patria stávky na prestupy, striedania alebo budúcich manažérov. Okrem toho môžete stávkovať na celé turnaje a natipovať celého pavúka alebo výhercu celého turnaja.

Ako zvýšiť svoje šance

Pre to aby ste si zvýšili šance je treba zozbierať, čo najviac informácií o zápasoch. Pri stávkovaní sú informácie naozaj prioritou. Pozrite si preto predchádzajúce zápasy, stav hráčov, strelené góly, ale aj počet faulov. Čím viac informácií máte, tým lepšie pre vás. Žiadna stávka nie je stopercentne istá a to je potrebné si uvedomiť už na začiatku. Pokiaľ však vašu ligu sledujete pravidelne a hľadáte dodatočné informácie ste na dobrej ceste mať výherné tikety.

SÚVISIACE ČLÁNKY